Czy generator grafiki AI zrewolucjonizuje projektowanie graficzne?
19 listopada 2024
Aktualności o fleksografii Fleksografia ogólnie Fleksograficzne trendy Informacje o druku
Obserwujemy obecnie rewolucję związaną ze sztuczną inteligencją. Dzięki narzędziom AI za pomocą kilku kliknięć każdy z nas jest w stanie wygenerować nie tylko wielostronicowy esej czy wypracowanie na podany temat, utwór muzyczny, ale także też dowolną grafikę, a nawet ruchomy obraz. Czy oznacza to, że narzędzie takie jak generator grafiki AI już wkrótce zastąpi grafików? Czy wszystkie wytwory działalności ludzkiej zostaną zastąpione przez produkty sztucznej inteligencji? Jeśli tak, czy będą one lepsze? Bardziej doskonałe?
Na czym polega tworzenie grafiki AI?
Zanim spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania, poświęćmy chwilę zasadzie działania narzędzi sztucznej inteligencji. Jak więc powstają grafiki AI? Otóż po wpisaniu odpowiedniego polecenia w oknie, model uczenia maszynowego skanuje wiele milionów obrazów dostępnych w Internecie wraz z powiązanym z nimi tekstem oraz innymi kodami. Im dokładniej opiszemy obraz, który chcemy uzyskać, tym bardziej dopasowany do polecenia efekt uzyskamy. Mechanizm dostosuje więc wyszukiwanie do zadanego polecenia, wybierze poszczególne elementy i połączy je w nowy obraz. Otrzymaną grafikę AI można sukcesywnie modyfikować, wpisując kolejne polecenia – tutaj warto zauważyć, że każdy mechanizm sztucznej inteligencji wykrywa bieżące trendy i “uczy się” współpracy z człowiekiem, dlatego też z grafiki na grafikę wygenerowane obrazy będą coraz precyzyjniej oddawać polecenie.
Czy generator grafik AI to rewolucyjne narzędzie?
Z pewnością! Jeszcze kilka lat temu stworzenie prostej, atrakcyjnej grafiki wymagało pracy i czasu specjalisty – w grę wchodzi tu w końcu nie tylko obsługa specjalistycznego programu komputerowego, ale także doświadczenie, ogólny zmysł estetyczny czy też szeroko pojęta kreatywność. Dziś grafikę AI jest w stanie wygenerować każdy, kto ma dostęp do Internetu, w ciągu kilku sekund.
Bez wątpienia powstanie i rozwój programów AI do grafiki to przełom w tej dziedzinie. Dzięki generatorom grafiki AI tworzenie obrazów jest dziś nie tylko dziecinnie proste, ale przede wszystkim powszechne – dostępne dla wszystkich. Stanowi to spore udogodnienie m.in. dla młodych artystów, którzy w dzisiejszej dobie technologii uczą się rysunku i szukają inspiracji czy chociażby dla osób, które w swojej codziennej pracy potrzebują prostych obrazów i grafik, jednak nie potrafią ich tworzyć. Co powstanie programów AI do tworzenia grafiki oznacza jednak dla samych grafików?
Czy AI zastąpi grafików?
To pytanie już teraz spędza sen z powiek wielu osobom zajmującym się na co dzień tworzeniem grafiki – niestety w kolejnych latach wątpliwości będą się tutaj tylko nasilać. Odpowiedź jednak w dużej mierze zależy od tego, jak definiujemy “tworzenie”, a także jakie aspekty tej profesji uważamy za najważniejsze. Rozwój mechanizmu sztucznej inteligencji to w końcu nie tylko perspektywy, ale także istotne wyzwania.
-
Sztuczna inteligencja nie jest nieomylna.
Jako ludzie, popełniamy błędy, mylimy się, wykorzystujemy także niewiedzę innych. Przestrzeń internetowa to w pewnym sensie zapis naszych działań: nie brakuje tu fałszywych i błędnych informacji. Sztuczna inteligencja właśnie na tych danych bazuje, a więc grafiki powstałe przy użyciu generatora AI mogą być błędne i niezgodne z naszymi poleceniami. Programów AI do grafiki w żadnym wypadku nie należy traktować jako nieomylnych.
-
Działanie generatorów grafiki AI jest uzależnione od danych wejściowych.
Model uczenia maszynowego bazuje na danych funkcjonujących już w świecie internetowym. Realny świat jest jednak dużo bardziej płynny i nieuchwytny, niż to co widzimy w sieci. Sztuczna inteligencja nie zawsze musi mieć pełny i aktualny zestaw danych na dany temat.
-
Generowane materiały nie zastępują w pełni unikalnych treści.
Kreatywność to esencja tworzenia: zestawianie nietypowych obrazów, przełamywanie schematów, eksperyment, przesuwanie ogólnie przyjętych zasad i granic. Czy generowanie grafik-produktów na zasadzie naśladownictwa i modyfikowania danych dostępnych w Internecie to wciąż tworzenie?
-
Generatory grafiki AI nie są właścicielami praw autorskich.
Jeśli twórcą grafiki jest konkretna osoba, nie ma wątpliwości co do tego, kto jest autorem i właścicielem praw autorskich. Co jednak w sytuacji, kiedy grafikę generuje program AI do tworzenia grafiki, bazując w dodatku na treściach tworzonych przez innych Internautów? Zanim wykorzystasz komercyjnie obraz stworzony przez generator grafiki AI, dobrze jest zapoznać z się z licencją – w tej materii wciąż pozostaje wiele niejasności.
Dobra grafika zasługuje na jakościowy druk!
Jeśli interesuje cię rozwój programów AI do grafiki, na co dzień w mniejszym lub większym stopniu zajmujesz się zapewne tworzeniem lub wykorzystywaniem grafik. W takiej sytuacji prędzej czy później będziesz szukał usługi jakościowego druku. W drukarni Atria znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz – od druku etykiet samoprzylepnych, przez nadruki na folii, aż po laminaty i plomby, czy wreszcie wsparcie w zakresie przygotowania samego projektu. Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy dla ciebie zrobić.