Perforacja w etykietach termokurczliwych
9 stycznia 2025
Aktualności o fleksografii Fleksografia ogólnie Fleksograficzne trendy Informacje o druku
Etykiety termokurczliwe sprawdzają się w przypadku wielu różnych produktów, co jest efektem licznych zalet tej technologii. Jedną z nich jest możliwość wykonania perforacji, dzięki której wzrasta jakość oraz funkcjonalność etykiety. Na czym to polega? Dlaczego warto wykonać perforację w etykietach termokurczliwych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.
Na czym polega perforacja w etykietach termokurczliwych?
Idealne dopasowywanie się etykiet termokurczliwych do kształtu danego przedmiotu sprawia, że doskonale sprawdzają się one zarówno jako etykiety dla pojedynczych produktów, jak i etykiety dla wielopaków czy plomby termokurczliwe (zabezpieczające). W każdym przypadku zaletą jest możliwość personalizacji etykiety, czyli dopasowania jej do własnych potrzeb i preferencji. Nie ogranicza się ona do wyboru rozmiaru czy rodzaju folii, z której powstaną etykiety, ponieważ można zdecydować się również na perforację w etykietach termokurczliwych. Na czym to polega? Otóż perforacja sprowadza się w praktyce do wykonania niewielkich, umieszczonych liniowo i symetrycznie względem siebie otworów. Osłabiają one strukturę materiału, co zdecydowanie ułatwia oddzielenie etykiety od opakowania produktu lub oderwanie części etykiety. Perforacja w etykietach termokurczliwych to proces, który wykonywanych jest automatycznie, na etapie wytwarzania rękawa termokurczliwego.
Rodzaje perforacji w etykietach termokurczliwych
Jak wspomniano w poprzednim akapicie, perforacja w etykiecie termokurczliwej ułatwia oddzielenie jej od opakowania produktu. W związku z tym istotne jest to, by dopasować rodzaj perforacji do funkcji, którą ma ona pełnić, a także kształtu etykiety termokurczliwej i produktu, na którym zostanie ona użyta. W praktyce wykonać możemy perforację:
- wzdłużną – nacięcia powstają wzdłuż etykiety termokurczliwej;
- poprzeczną – otwory powstają w poprzek etykiety termokurczliwej.
W obu wymienionych przypadkach zastosowana może zostać perforacja pojedyncza, a także dodatkowo podwójna przy wariancie wzdłużnym, co pozwala dopasować rozwiązanie do oczekiwań zamawiającego etykiety termokurczliwe. Poza tym przy wyborze rodzaju perforacji pod uwagę należy wziąć cel, w którym będzie ona stosowana.
Perforacja w etykietach termokurczliwych – zalety
Perforacja to rozwiązanie, które ze względu na swoje zalety jest bardzo często stosowane w etykietach termokurczliwych. Dlaczego warto ją wykonać? Przede wszystkim ze względu na:
- wygodę klienta, ponieważ perforacja ułatwi mu otwarcie produktu i dostanie się do jego zawartości bez uszkodzenia etykiety. Dotyczy to produktów, w przypadku których etykieta termokurczliwa została nałożona na całe opakowanie. Wykonana perforacja sprawi, że oddzielenie jego części nie będzie problemem, a co za tym idzie, pozwoli szybko i łatwo dostać się do zawartości;
- bezpieczeństwo, ponieważ łatwość zdjęcia etykiety lub plomby termokurczliwej z zastosowaną perforacją pozwala zrobić to bez użycia noża lub innego ostrego przedmiotu. W efekcie ograniczone zostaje nie tylko ryzyko przypadkowego skaleczenia się, ale również uszkodzenia opakowania lub nawet znajdującego się w nim produktu;
- ekologię, ponieważ możliwość szybkiego i bezproblemowego oddzielenia etykiety od opakowania produktu ułatwia segregację odpadów, a co za tym idzie, sprawia, że więcej z nich może trafić do recyklingu (redukcji ulegają również jego koszty). Przykładem mogą być etykiety termokurczliwe stosowane na szklanych butelkach, które dzięki perforacji mogą trafić do żółtego (plastik), a nie zielonego pojemnika (szkło);
- wyższą jakość, a co za tym idzie uznanie w oczach klienta. Perforacja w etykietach termokurczliwych, mimo iż na pierwszy rzut oka jest jedynie drobnym szczegółem, to w praktyce może być bardzo istotna. Wspomniana wcześniej wygoda, bezpieczeństwo oraz kwestie ekologiczne sprawiają, że klienci lepiej postrzegają daną markę, co wpływa na decyzje zakupowe i przekłada się na wzrost lojalności.
Perforacja w etykietach termokurczliwych – przykłady zastosowań
Wymienione w poprzednim akapicie zalety sprawiają, że perforacja w etykietach termokurczliwych jest bardzo często wykorzystywanym rozwiązaniem. Stosuje się ją nie tylko w branży spożywczej, ale również elektronicznej czy segmencie produktów premium. Przykładem zastosowania perforacji mogą być etykiety termokurczliwe znajdujące się na różnego rodzaju butelkach (np. z napojami, lekarstwami), z których należy oderwać górną część (zabezpieczającą przed dostępem do zawartości), by móc przejść do otwarcia faktycznego opakowania. W przypadku produktów elektronicznych czy różnego rodzaju gadżetów perforacja również ułatwia otwarcie etykiety termokurczliwej, której zastosowanie może mieć wówczas na celu umieszczenie przekazu reklamowego oraz wzmocnienie emocji zakupowych.
Perforacja to rozwiązanie, które można zastosować wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są etykiety termokurczliwe. Ułatwia ona ich zdejmowanie, co z pewnością docenią świadomi klienci.