Barwy RGB, CMYK a Pantone – czym właściwie się różnią?
2 stycznia 2025
Aktualności o fleksografii Fleksografia ogólnie Fleksograficzne trendy Informacje o druku
Świat dzisiejszego druku to przede wszystkim rzeczywistość cyfrowej technologii, ale w pierwszej kolejności to uniwersum kształtów, kolorów oraz ich połączeń. To właśnie barwy sprawiają w końcu, że obraz nabiera wyrazu i konkretnego nastroju, co z kolei wywołuje w odbiorcy konkretne emocje i reakcje. Czy istnieje jedna ogólna paleta barw, która umożliwia unifikację wszystkich systemów druku? Czym są kolory Pantone, a czym RGB? Jaka jest różnica między paletą CMYK a RGB? Co oznaczają te skróty i jak odnaleźć się w tym gąszczu drukarskich pojęć?
RGB, CMYK a Pantone – poznaj podstawy!
Przygoda z tworzeniem grafik oraz drukiem w każdym przypadku powinna rozpocząć się od zapoznania się z podstawowymi pojęciami w tym zakresie – do tych zaliczamy m.in. palety barw. Wszystkie wspomniane wcześniej modele powstały z myślą o innych funkcjach i praktycznym wykorzystaniu, wszystkie też mają swoją techniczną specyfikację. Czy wiedza o kolorach Pantone, CMYK i RGB jest niezbędna do tego, by zajmować się projektowaniem graficznym oraz drukiem? Pojęcia te niewątpliwie stanowią bazę słownikową osób na co dzień zajmujących się tworzeniem grafik, ich obróbką oraz szeroko pojętymi usługami druku, tak więc warto się z nimi zapoznać i oswoić – z pewnością ułatwi to stawianie pierwszych kroków w świecie grafiki.
Paleta CMYK, czyli paleta do druku
Podstawą palety CMYK jest zestaw 4 podstawowych kolorów wykorzystywanych w druku. Wszystkie barwy pochodne w tej palecie są tutaj uzyskiwane poprzez łączenie kolorów podstawowych, dodajmy również, że każdy kolor w CMYK ma swój przedział barwy od 0 do 100% krycia, a ich połączenie skutkuje uzyskaniem koloru czarnego. Nazwa palety to skrót wywodzący się od pierwszych liter barw:
- Cyjan – ang. cyan
- Magenta – ang. magenta
- Żółty – ang. yellow
- Czarny – ang. black (key colour)
Jak łączenie kolorów bazowych wygląda w praktyce? To proste! Aby uzyskać kolor czerwony, należy połączyć kolory M oraz Y przy kryciu 100%. Jeśli z kolei chcemy uzyskać barwę pomarańczową, wystarczy zmniejszyć wartość M do 50%. Zależy nam na czystej zieleni? Najlepiej będzie ustawić kolory C i Y na 100%, ale jeśli wspomniana zieleń ma być ciemniejsza, warto dodać 20% koloru K. Jeśli z kolei to czarny ma być wyłącznym kolorem na grafice, wystarczy ustawić barwę K na 100%, bez kolorów pozostałych: CMY.
Model RGB, czyli kolory wyświetlaczy
Nazwa palety RGB pochodzi z kolei od trzech podstawowych kolorów: czerwonego (ang. red), zielonego (ang. green) i niebieskiego (ang. blue) – tych najlepiej odbieranych przez ludzkie oko. Dowolną barwę pochodną można tu uzyskać poprzez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwach podstawowych. Model RGB powstał z myślą o przedstawianiu kolorów na urządzeniach wyposażonych w wyświetlacze np. LCD, czy OLED. Brak jakiegokolwiek światła w zakresie modelu RGB oznacza tutaj idealną czerń, z kolei ich pełne rozświetlenie to kolor biały (połączenie barw podstawowych). Dodatkowo każdy z trzech podstawowych kolorów ma 256 poziomów jasności.
Autorska paleta barw Pantone
Paleta barw Pantone została stworzona przez amerykańską firmę Pantone Inc. Kolory nie powstają tutaj poprzez mieszanie kilku barw głównych – każda barwa jest unikatowa i posiada swój własny numer seryjny, co gwarantuje identyczny efekt bez względu na zastosowaną technikę druku. W podstawowej skali Pantone jest 1761 kolorów, które powstają na skutek zmieszania aż 18 pigmentów.
Kiedy kolory Pantone, a kiedy CMYK lub RGB?
Rozróżnienie pomiędzy trzema wspomnianymi modelami kolorów jest dość zasadnicze: obrazy w modelu RGB służą do prezentacji na ekranach elektronicznych, a te w systemie CMYK są przeznaczone do druku. Z systemu Pantone warto z kolei korzystać, kiedy pojawia się potrzeba użycia barw uzupełniających, które ciężko jest uzyskać w dwóch pierwszych modelach, a także w momentach, w których celem jest uzyskanie wyłącznie konkretnego odcienia z tej właśnie palety. Warto jednak pamiętać, że druk z wykorzystaniem palety Pantone jest znacznie droższy niż w przypadku modelu CMYK.
Drukuj z nami!
Niezależnie od tego, czy postawisz na kolory RGB, CMYK czy Pantone, w drukarni Atria realizujemy profesjonalne wydruki przy użyciu elastycznych form drukowych. Specjalizujemy się w metodzie druku fleksograficznego, co pozwala nam drukować na różnego rodzaju podłożach i materiałach – od etykiet termokurczliwych, przez woreczki foliowe i owijki na butelki, aż po etykiety samoprzylepne. Skontaktuj się z nami i daj znać, czego potrzebujesz – przygotujemy rozwiązanie dostosowane do twoich potrzeb.